Jdi na obsah Jdi na menu
 


Válečné bojové

 Víte že...

- Před příchodem moderních radarů – speciálních zařízení „hlukochytačů“, se pro detekci létajících cílů používalo speciálních lidí – posluchačů. Za první světové války v letech 1914-1915 využívaly Britové na obranu Londýna jako posluchače slepce. Koneckonců, jak jistě všichni víme, slepí mají mnohem ostřejší sluch. Slepci seděli na speciálních židlích (židle, kterou lze otáčet ve vodorovné nebo svislé rovině a úhly se měří speciální kruhovou stupnicí) a určovaly přesný směr letu objektu (azimut a úhel elevace) a to s maximální odchylkou tří stupňů!

- První americký voják, který padl za druhé světové války, byl zabit Sověty v roce 1940 za sovětsko-finské či tzv. Zimní války. Můžeme to brát jako předzvěst pozdější studené války mezi USA a SSSR.

- První bomby svržené  spojenci na Berlín během Druhé světové války zabily jen slona v  Zoologické zahradě v Berlíně.

- Před útokem na Pearl Harbor zdobila ramena příslušníků 45. pěchotní divize americké armády svastika a Hitlerův osobní vlak zase „na oplátku“ nesl název „Amerika“. Když několik dní po napadení Pearl Harboru vyhlásilo Německo USA válku, bylo nutno provést pár drobných změn.

- Ze 433 Medailí cti udělených vládou Spojených států během druhé světové války byla více než polovina (219) udělena posmrtně.

- Nejvyšším americkým důstojníkem padlým za druhé světové války byl generálporučík Lesley McNair, který byl zabit během bojů v Normandii - nešťastnou náhodou jej zasáhl americký bombardér. Po své hrdinské smrti byl povýšen na generála.

- Sověti zničili více než 500 německých letadel tzv. taranováním, tedy úmyslnou srážkou. Také občas „čistili“ minová pole tak, že přes ně prostě pochodovali. Rudá armáda zkrátka bojovala v duchu hesel „Účel světí prostředky“ a „Když se kácí les, lítají třísky“

- Nezanedbatelné množství členů leteckých posádek zemřelo kvůli větrům - tedy těm lidským. Stoupání do výšky 6 000 metrů v letadle bez přetlakové kabiny totiž může způsobit rozpínání střevních plynů až o 300%. 

- Spojenci svrhli během šesti válečných let celkem 3,4 miliónů tun bomb, v průměru tedy 27 700 tun každý měsíc. 12 000 těžkých bombardérů bylo v průběhu války sestřeleno.

- Jedna třetina ze 136 padlých německých generálů zemřela v důsledku vzdušných útoků. 84 generálů bylo popraveno na Hitlerův rozkaz.

- Německá ponorka U-1206 se potopila (totálně) kvůli selhání toalety. Ze 40 000 mužů sloužících během druhé světové války v ponorkách jich 30 000 zahynulo. 

- Obsazení ostrova Kiska v severním Pacifiku v polovině srpnu 1943 si vyžádalo životy 21 příslušníků kanadsko-amerických jednotek. Není to zas tak nízké číslo, vezmeme-li v úvahu, že všichni Japonci se z ostrova stáhli koncem července - spojenečtí vojáci se postříleli navzájem, popřípadě se chytili do nastražených japonských pastí.

- Mezi prvními „německými“ vojáky zajatými Spojenci v Normandii bylo několik Severokorejců. Tito světoběžníci byli nejdříve Japonci přinuceni bojovat v císařské armádě, poté byli zajati Sověty a donuceni sloužit v Rudé armádě, pak je zajali Němci a navlékli je do uniforem Wehrmachtu.

- Když spojenecké armády dosáhly Rýna, důležitého německého zdroje pitné vody, všichni se do něj vymočili, generála Pattona a Winstona Churchilla nevyjímaje. Možná i tento akt určitým způsobem napomohl ke konečné porážce Německa.

Tausendfussler

Bylo zvláštní super dělo s kalibrem 152 mm a délkou hlavně 127m. Mělo střílet 3m velké střely na vzdálenost 200km a díky němu by bylo možné ostřelovat Londýn přes kanál La Manche. Po odpálení hlavní nálože střely, byla tato střela urychlována odpalem takzvaných sekundárních náloží při cestě 127 metrovou hlavní. Touto zbraní chtěli němci donutit Angličany ke kapitulaci. Pokud by Angličané odmítli, němci by rozstříleli všechna průmyslová města a továrny v Anglii. Pokud by tedy byla tato zbraň použita, bitva o Anglii by vypadala jinak než dopadla. Toto dělo bylo naštěstí zničeno při náletu spojenců, když bylo připraveno k prvnímu použití.

 

Železniční dělo Gustav

Kanón Gustav, známý také pod jménem Dora byl prostě obrovský, k jeho přepravě byly nutné dvoje koleje vedle sebe. Němci pro něj po dobytí Evropy dlouho hledali uplatnění, ale nakonec jej použili při dobývání Sevastopolu. Dle některých pramenů se podařilo zničit tímto dělem sovětský pevnostní muniční sklad 30 metrů pod zemí jediným výstřelem.  Parametry děla jsou naprosto neuvěřitelné. Ráže 800 mm, délka hlavně 32480mm, max. úsťová rychlost 820m/s, dostřel 47 km, hmotnost náboje 7 tun, délka celé střely i s nábojnicí činila 7,8 metru. Hmotnost výmetné náplně byla 450 kg střelného prachu. Rychlost střelby 3 rány za hodinu, obsluha 350 mužů, výrobní cena Dory byla 7 000 000 říšských marek, tj cca hodnota 28 tanků Tiger.
dora

 

Dva v jednom...

...aneb dvě střely v jednom náboji. Náboj byl tvořen dvěma 8 gramů těžkými projektily a měl sloužit pro užití v útočných puškách. Při 2.4 gramech hnací náplně v nábojnici byla na 300 metrů dosažena přesnost v kruhu o průměru 150 mm. Výroba této munice byla započata v dubnu 1945, takže k bojujícím jednotkám se dostalo pouze malé množství tohoto střeliva.
2in1


Wooffan SS

Informace o tomto  projektu jsem čerpal z internetové verze deníku The Telegraph a jsou natolik bizardní, že by patřili založit do škatulky s popisem výplod šíleného bulvárního pisálka. Nakonec posuďte sami:
Němci chtěli v období Druhé světové války sestavit děsivou armádu mluvících psů. Myšlenka byla založena na přesvědčení, že psi se svou inteligencí vyrovnají lidem. Hitler doufal, že se tito chytří tvorové naučí komunikovat se svými pány z jednotek SS. Dokonce měl pro své plány k dispozici i speciální školu pro zvířata.
Bizarní experimentální jednotka zvaná Hafan SS (v originále Wooffan SS) byla objevena až po mnohaletém výzkumu švédského historika, doktora Jana Bondesona z Univerzity v Cardiffu. Na záladě jeho výzkumů vznikla kniha s názvem Amazing Dogs: A Cabinet of Canine Curiosities (Úžasní psi: Sbírka psích kuriozit).
„Během války probíhaly v Německu některé velmi zvláštní experimenty zkoumající komunikaci mezi lidmi a psy. Hitler jako proslulý milovník psů vlastnil dva německé ovčáky, Blondi a Bellu. Využíváním psů pro válečné účely byl naprosto nadšený, proto podporoval psí školu jménem Tier-Sprechschule ASRA, která sídlila nedaleko Hannoveru v Německu.
Škola byla založena už ve třicátých letech a fungovala během celé války. Někteří psi z této školy prý dokázali packou vyklepat slova, nebo napodobit lidský hlas. Jeden vlastenecky smýšlející pes dokonce dokázal vyštěknout "Mein Führer", když se ho dotazovali, kdo je Adolf Hitler.
Průkopníkem se stal erdelteriér jménem Rolf, který promlouval skrze poklepávání tlapkou na tabuli. Každé písmeno abecedy bylo zastoupeno určitým počtem jeho poklepů. Údajně přemýšlel o náboženství, naučil se cizí jazyky, psal poezii, a když se na návštěvě objevila hraběnka, zeptal se jí, zda by nemohla zavrtět ocasem."
Serióznost takovéto informace se neodvažuji hodnotit, byť každý kdo se trochu zajímal o tajné projekty nacistů ví, že na tomto poli jim nebylo nic šíleného dost šílené.